Zprávičky

Poslední dřevěné krabičky s klasickými nálepkami byli v Sušici vyrobeny v červenci 1984. Po zavedení švédských linek na výrobu papírových krabiček přešlo Solo Sušice plně na výrobu přírezů.
 
powered_by.png, 1 kB

Hlavní stránka arrow Články arrow Zápalkové krabičky arrow Zajímavé krabičky, formáty krabiček
Zajímavé krabičky, formáty krabiček PDF Tisk E-mail
Napsal Administrator   
Monday, 10 September 2007

Dnešní článek vám představí, alespoň ty nejznámější a nejpoužívanější formáty zápalkových krabiček, které se během 19. a 20. století objevovaly především na českém trhu. Zatouláme se i po světě a ukážeme si rozmanitost tak obyčejné věci, jakou je zápalková krabička.

Většinou každý z nás dobře zná klasickou krabičku zápalek o obdélníkových rozměrech. Tyto krabičky byly na začátku své výroby vyráběny z dřevěné dýhy a opatřeny nálepkou. Dnes se tyto krabičky vyrábějí z tuhého papírového kartónu a přímým potiskem. Obě tyto krabičky jsou na fotce. Rozdíl mezi krabičkami je takřka 100 let.

 

 

Ovšem formát a balení zápalek prodělalo za dob své existence mnoho změn. Výrobci na trh uváděli rozmanité tvary a zápalky pro specifické účely. Nejstarší zápalky byly baleny ve svazečku a žádnou krabičku ani obal neměli. Nejstarším a nejlacinějším typem zápalek byly tzv. zednické zápalky.

Zednické zápalky byly baleny do papírového pytlíčku, který byl zpravidla označen razítkem výrobce. Na fotce vidíte zednické zápalky z 19.století z továrny J.Simlicka, která byla na našem území.

 

 

Dalším zajímavým z nejstarších druhů zápalek byly tzv. salónní zápalky. Balily se do kruhových nebo oválných pouzder a nesly na sobě nádherné motivy. Na první fotce vidíte starší salónní zápalky z 19. století, na druhé pak novější z továrny Solo z první poloviny 20.století.

 

Kongrévské zápalky nesly svůj název podle vynálezce Williama Congrevea. Jednalo se o dřevěná vysoustruhovaná pouzdra. Tyto krabičky se vyráběly v 19. století.

 

Zápalkové obaly byly velmi rozmanité někteří výrobci vyráběli krabičky ve tvaru domečků, botiček apod. Na dalším obrázku jsou zápalky z Velké Británie. Výrobce je nazývá Carnival "disk" matches. Jedná se o kotouček plochých zápalek o průměru cca 10,5 cm z roku 1924. Na tyto zápalky se pravděpodobně vyráběly otočné zásobníky do kterých se kotoučky se zápalkami vkládaly.

 

Koncem 19. století byly v USA patentovány tzv. ploché zápalky. U nás se vžil název jupiterky podle reklamních názvů na prvních vydáních. Na českém trhu tyto obaly příliš neuspěly. Velkou popularitu si tyto zápalky užívají právě v USA. Na první fotce vidíte dva ploché obaly z českého trhu první poloviny 20. století. Na druhé jsou ploché zápalky z USA rovněž z první poloviny 20. století. Jak je vidět výrobci v USA vyráběli ploché zápalky s potiskem jednotlivých sirek což vypadá velmi působivě.

 

 

Obdobou plochých zápalek byly tzv. Pullmatches, které rovněž pocházejí z trhu USA. Tyto zápalky vypadaly podobně, ale zápalka se zapalovala vytáhnutím z pouzdra, které bylo tvořeno dvěma bočnicemi, které měly na vnitřní straně škrtátko. Zápalky byly v pouzdře napevno uchyceny. Prohlédnout si je můžete na následující fotce.

 

 

V USA ještě zůstaneme. Kromě plochých obalů se zde samozřejmě vyráběly i krabičky klasických rozměrů. Jistě všichni znáte české domácnostní zápalky. Obdobou těchto byly v USA tzv. Kitchen matches. Kitchen matches byly vyráběny v provedeni strike anywhere, což jsou zápalky, které chytají o každý hrubý materiál (staré sírové zápalky byly všechny tohoto typu, ale přechodem na safety matches už chytaly jen o škrtátko - více v historii o zápalkách). U nás se zápalky "strike anywhere" vyráběly krátce v první polovině 20. století pod obchodním názvem "duplex". Na následujících fotkách vidíte americké kitchen matches někdy z padesátých let a české duplexky z první pol. 20. století.

 

Dalším typem zápalek jsou tzv. voskovky. Voskovky jsou v podstatě miniaturní zápalky, které tvoří klasická zápalková hlavička s voskovým tělíčkem. Tyto zápalky hoří pomaleji. Na fotce můžete vidět české voskové zápalky z první poloviny 20. století a italské z druhé poloviny 20. století. U nás se tyto zápalky vyráběli jen krátce. Po druhé světové válce se s nimi na českém trhu již nesetkáváme.

 

 

Teď se zmíním o velmi specifické skupině zápalek, které jsou na trhu pod několika názvy, ale já bych je zařadil do jedné skupiny. Jsou to tzv. sturm zünder, pyrotechnické zápalky, zápalky pro plynové generátory, zápalky pro outdoor apod. Ve všech případech se jedná o zápalky s extrémně dlouhou hlavičkou (zápalka vypadá trochu jako prskavka). Zápalky hoří velmi intenzivně a nedají se uhasit. Jejich zapalování bych nedoporučoval v uzavřených prostorech, protože při hoření velmi kouří a nepříjemně páchnou. Tyto zápalky seženeme na trhu i dnes. Na fotkách je hned několik provedení. První jsou české z období druhé světové války a jsou určené pro plynové generátory (rozměr krabičky je cca 13 cm x 4 cm). Druhá krabička je rovněž česká, tentokrát z padesátých let 20. století o běžných rozměrech malé krabičky. Třetí krabička je pak ze současnosti, kterou lze zakoupit běžně v obchodech.

 

Zákaznicky velmi oblíbenou skupinou jsou krbové zápalky. Tady není třeba nic dlouze popisovat. Jedná se o zápalky určené k podpalování krbů. Pro pohodlnější zapálení mají větší délku obyčejně, cca 20 cm. Snad ještě dodám, že tyto zápalky se u nás stále vyrábí a je to ryze ruční výroba. Na fotce jsou krbové zápalky z první poloviny 20. století vyrobeny v závodě Solo.

 

Jako vestové zápalky byly v první polovině 20. století označovány zápalky o menších rozměrech než běžná krabička. Zpravidla měly nálepku na obou stranách. Tyto zápalky se krátce objevují i po druhé světové válce a pak z trhu mizí zcela. Během 60-70 let se menší rozměry krabiček na trh vracejí, ale již pod běžným názvem. Označení vestové zápalky se ne trhu již nikdy neobjeví. Na fotce je krabička z první poloviny 20. století Je vyfocena z obou stran.

 

Poměrně běžné krabičky jsou domácí zápalky. Krabičky mají větší rozměry a obsahují zvýšený počet zápalek. Během let výroby, výrobci několikrát změnili tvar krabiček (mluvím o českém trhu). Na první fotce je celkem běžný rozměr krabičky českého výrobce Vojtěcha Scheinosta ze začátku 20. století. Na druhé fotce je pak krabička ze Sola Sušice vyrobená v sedmdesátých letech 20. století, v poměrně atraktivním kulatém tvaru. Tento tvar se na trhu dlouho neudržel. Domácí zápalky vyrábí Solo Sušice dodnes.

 

Každý typ výrobků má svého Rolls Royce. Tuto kategorii najdeme i v zápalkách. Jedná se o různá luxusní balení určená většinou k doutníkům apod. Zápalky jsou v lakovaných dřevěných pouzdrech nebo v krabičce vyrobené z lesklého tuhého kartónu. Na fotce je luxusní provedení doutníkových zápalek od českého výrobce Kenvex.

 

 

Úplně specifickou skupinou jsou tzv. suvenýrové zápalky. Ty se většinou vymykají všem standardům a často je ani nevyrábějí velké zápalkové koncerny. U nás se výrobou suvenýrových zápalek zabývá např. firma Vapos ze Sušice. Na fotce je dárková kazeta z Českého Krumlova od Vaposu a suvenýrová krabička z Vídně.

 

Suvenýry nám tento článek uzavírají. Doufám, že jsem vás alespoň trochu pobavil a poznali jste různé druhy zápalek, které se kdy na našem trhu objevily. Možná jste ani netušili, že se něco takového také vyrábí a vyrábělo. Občas jsme se v rozhlížení podívali i do světa. Samozřejmě se ještě vyrábí a vyráběla celá další řada různých krabiček a formátů. Když se dobře podíváte na moje stránky třeba ještě nějaké další objevíte.

10.9.2007, Josef Krieger - http://www.zapalkovekrabicky.com

 

Aktualizováno ( Wednesday, 19 September 2007 )
 
© 2018 Filumenie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.