Zprávičky

Foreign Made - tak byly označovány od roku 1950 také československé zápalky dovážené do Velké Británie. Původně měly obsah 50 zápalek v krabičce, poslední takto označené zápalky už měly pouhých 35 kusů.
 
powered_by.png, 1 kB
A.M. Pollak PDF Tisk E-mail
Napsal Martik   
Sunday, 07 October 2007

Kdo byl A. M. Pollak

Hlavní město rakouskouherské monarchie Vídeň přitahovalo po celou řadu desetiletí drobné lidi ze všech koutů rozsáhlé říše. Možná, že někteří očekávali snadnější výdělek, jiní sem putovali ze zoufalství, jinde se s prací nesetkali…

Mezi těmito přistěhovalci, které vesměs potkal stejný osud - poněmčení - bylo i hodně Čechů a Moravanů. Jedním z onoho nekonečného zástupu proudícího do Vídně, byl také A.M.Pollak., izraelita z jakési dnes již nedefinovatelné české vesnice. V době jeho příchodu, ani v době, kdy si vydělával na živobytí jako obchodní cestující, nikdo ani on sám netušil, že se zanedlouho stane nejslavnějším sirkařským magnátem.
Značně tomu napomohla skutečnost, že se Pollak dostal do okruhu v té době již podnikajícího Štěpána Römmera. Pollak se vrhl s dravostí do obchodního podnikání se zápalkami. Nebyla to tak nesnadné, protože rakouské sirky již v té době měly dobrý zvuk. A tak s trochou přičinění A.M.Pollaka začaly rakouské zápalky pronikat do všech končin světa.

Pollak se však nespokojil pouze s prodáváním výrobků v té podobě, v jaké byly dosud konzumentům předkládány. Zcela správně si uvědomil důležitost obalu, který jak známo patří mezi rozhodující činitele při prodeji jakéhokoliv zboží. A tak začal své zápalky opatřovat barevnými líbivými obrázky - nálepkami. Jeho zboží šlo díky tomuto vynálezu rychleji na odbyt, a tak konkurentům nezbylo nic jiného než se přizpůsobit.

Nálepky zobrazovaly v pestré paletě život vídeňské společnosti, hvězdy vídeňské opery, nejrůznější vojevůdce, fiakristy i švadlenky. Vedle těchto volnějších námětů nacházíme na Pollakových nálepkách i zobrazení, které mohou posloužit dokumentačním účelům jako například otevření dráhy na Semmering nebo galerie evropských státníků. Vedle toho jako obrázek doby nacházíme žertovné obrázky s říkadly a oblíbenými popěvky ze současných operet.

Podnikavý Pollak si opravdu věděl rady, jak ještě více zvýšit odbyt svých výrobků. Co chvíli přicházel s něčím novým. Díky jeho podnikavosti škrtal rakouskými sirkami opravdu celý svět, divoch na pobřeží Ohňové země stejně jako car.

Pak ale přišla sedmdesátá léta 19. století, která znamenala konec Pollakovy slávy. Na trhu se objevily zápalky ze Švédska. Těžiště sirkařského průmyslu se začalo pozvolna přesouvat na sever. A tak Pollakovy podniky, zaměstnávající více než pět tisíc lidí, postupně zanikaly. Na jejich místě sice často vznikaly podniky nové, ale ty nikdy nedosáhly významu předchozího majitele.

 

 Goldteuferl - Zigarren - Zünder z roku 1845 od A.M. Pollaka, Vídeň
krabička 50 x 24 x 12 mm
zápalky 18 mm dlouhé se zapálily o drsnou podložku a přiložily k cigaretě

Aktualizováno ( Sunday, 07 October 2007 )
 
< Předch.   Další >
© 2018 Filumenie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.