Zprávičky

Foreign Made - tak byly označovány od roku 1950 také československé zápalky dovážené do Velké Británie. Původně měly obsah 50 zápalek v krabičce, poslední takto označené zápalky už měly pouhých 35 kusů.
 
powered_by.png, 1 kB
Hlavní stránka arrow Historie arrow Historie filumenie arrow Výroba zápalek v Polsku
Výroba zápalek v Polsku PDF Tisk E-mail
Napsal Pavel   
Friday, 16 May 2008

Krátká historie výroby zápalek v Polsku

Polsko má svoji dlouhou historii výroby zápalek a zápalkových nálepek. První továrna na zápalky byla vybudována v roce 1828 ve Waršavě, jejím majitelem byl Edward Wasiańskij. Druhá továrna vznikla v roce 1838. V roce 1847 představovala roční produkce zápalek půl miliardy kusů. Po přechodu na bezpečné zápalky tzv „švédské“, vyráběné z červeného fosforu, se počet sirkáren vyšplhal na 100. Největší se nacházely v oblasti patřící Rusku, kde byly sirkárny v Błoniu, Mszczowie, Częstochowie, Tomaszowie a Płocku. Na území patřícím do Rakouska-Uherska byly sirkárny v Skolem, Stryju, Bolechowie, Sidzinie a Zadzielu koło Żywca. V pruuské oblasti byly menší sirkárny v Poznani, Bydgoszczy, Bieluniu Starym, Żarnowcu a Kartuzach. Také na území Slaska vzniklo několik továren: ve Wałbrzychu, Złotym Stoku, Głuchołazach, tři v Bystrzycy a tři v Paczkowie. Sirkárny vznikaly i v jiných místech Polska, zde můžeme uvést Gdańsk, Lęborka a dvě sirkárny v Sianowie. Sirkárny působící na území dříve patřícího Rusku musely vést silný konkurenční boj s koncernem ruského milionáře W.A. Łapszyna. V roce 1911 Lapszyn koupil sirkárny v Częstochowie a Tomaszowie a velkým snížením cen se nažil přivést ostatní továrny na zápalky k bankrotu.

Se vznikem nezávislosti Polska v roce 1918 se otvírají nové možnosti pro zápalkový průmysl. V činnosti bylo 19 malých sirkáren. V roce 1923 koupil řadu z nich švédsko-americký koncern a nechal je zbankrotovat. V roce 1925 ústavodárný sněm vytvořil Polskij Monopol Zapałczany. Tehdy švédský finančník Ivar Kreuger nazývaný zápalkový král získal většinu polského zápalkového průmyslu. Před 2. světovou válkou mu náleželo 75% zápalkového průmyslu. V roce 1938 se v Polsku platilo od 7 do 10 grošů za krabičku zápalek.Po 2. světové válce zde působilo několik sirkáren, leč ne všechny přetrvaly do dnešních dnů.  V roce 1955 existovalo pět sirkáren: v Częstochowie, Sianowie, Gdańsku, Czechowicach a Bystrzycy Kłodzkiej. Z nich do současnosti přetrvala pouze sirkárna v Gdańsku. Existuje však celá řada reklamních agentur, které mají ve své produkci výrobu zápalek, např. firmy B.L. Match z Jamna, JD Colection z Bystrzyce Klodzke,  Woloszyn z Waršawy či Pegom z Poznaně.

Sample Image Sample Image

Sample Image

Aktualizováno ( Monday, 19 May 2008 )
 
Další >
© 2019 Filumenie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.